Ordu İli Mesudiye İlçesi Erik Köyü

Dernek Faliyetleri

ERİK KÖYÜ KALKINDIRMA VE GÜZELLEŞTİME DERNEĞİ

2017-2018-2019 DÖNEMİ YILLIK FAALİYET  RAPORU

 • 2017-2018-2019 Yılları Aylık olağan Dernek Yönetim Kurulu Toplantılarımızı her ay düzenli olarak yaptık.

BİLGİ İŞLEM VE İLETİŞİM KONUSUNDA;

 • 2017 Yılında Mahallemizde daha önce faaliyete geçirdiğimiz güvenlik kamera sistemini geliştirmek üzere cami minaresine dönerli kamera ilave ederek sisteme dahil ettik..
 • 2018 Yılı içeresinde güvenlik kamera sistemi yıldırım düşmesinden dolayı bozulan cihazların değiştirilmesi ve bakımı gerçekleştirildi.
 • 2019 Yılı içeresinde güvenlik kameralarının periyodik bakımları yapıldı. Web sitesinde daha verimli çalışması için çeşitli düzenlemeler yapıldı.
 • 2017 Derneğimizin remi web sayfası erkoder.com un web tasarımı yapıldı.Kamera görüntülerinin canlı yayın izlenebilmesini gerçekleştirdik.
 • 2018 Derneğimizin remi web sayfası erkoder.com’da güncellemeler yaptık. Web sayfamızın daha aktif kullanımını gerçekleştirdik.
 • Facebook gibi sosyal medyada takipçilerimize anlık bilgi akışı sağlıyoruz.

SOSYAL POROJE VE YARDIM KONUSUNDA;

 • 2016 – 2017-2018-2019 Yılı Öğrenim Yılı kapsamında Üniversitede Lisans Bölümlerinde eğitim gören öğrencilerimize Eğitim desteği çalışması kapsamında Dernek Yönetim Kurulu Üyelerimizin Üyelerimizden ve Dış çevrelerinden temin ettikleri bursları öğrencilerimizin IBN numaralarına yatırıldı.
 • 2017-2018-2019 Yılları Ramazan ayında üyelerimizdeki hayır sahipleri ve dış çevremizdeki hayır sahiplerinin maddi katkıları, Dernek Yönetim Kurulu Üyelerimizin özverili çalışmaları ile temin edilen ayni ve nakdi (zekât, fitreve sadakalar) Üyelerimiz ve Mahalle sakinlerimizden ihtiyaç sahiplerine ayni ve nakdi yardımlar olarak verildi. ( BİM KARTI )
 • 2017-2018-2019 Yıllarında Dernek Yönetim Kurulu olarak Geleneksel hale getirdiğimiz Kadir gecesinde Mahallemizde iftar programı düzenledik.
 • 2017-2018 ve 2019Yıllarında Tuzla AkFırat Piknik Alanında Bayramlaşma ve Piknik programı düzenlendik.
 • Program kapsamında Bayramlaşma, keşkek ikramı ve çeşitli etkinlikler düzenlendi. Ayrıca geleceğimizin teminatı çocuklarımıza hediyeler verildi.
 • 10 Mart 2018 tarihinde Kartal Soğanlık Kuş Düğün Salonunda Gençlik Kolları ve Kadın Kollarımızın katkıları ile BİRLİK GECESİdüzenledik.
 • 2017-2018 ve 2019 Yıllarında Dernek yönetimi olarak tüm cenaze merasimlerine katılım sağladık.

Bu vesile ile Dernek üyelerimizden ve Mahalle sakinlerimizden vefat edenlerimize Allah Rahmet eylesin, mekânları Cennet olsun. Ruhları için Fatiha okumanızı rica ederim.

 • 2017-2018 ve 2019 Yılları içerisinde Dernek Yönetim Kurulu Üyeleri olarak her fırsatta Hasta ziyaretleri, Esnaf ziyaretlerimizi gerçekleştirdik.
 • 2017-2018 ve 2019 Yıllarıiçerisinde sosyal ve kültürel faaliyet kapsamında bebek görmeleri, Düğün merasimlerine, Asker Uğurlama ve Hacı Uğurlama merasimlerine katılım sağlanarak hediyeleri verildi.
 • 2017- Yılı Kurban Bayramında Dernek Yönetimi olarak Mahallemizde Bayramlaşma ve Keşkek Programı organizasyonu yapıldı.
 • 2018 ve 2019 Yıllarında Kurban Bayramında Dernek Yönetimi ve Muhtarlığımızla beraber Mahallemizde Bayramlaşma ve Kahvaltı organizasyonu yapıldı.

MAHALLEMİZ İLE İLGİLİ YAPTIĞIMIZ FAALİYETLER;

 • 2017-2018 ve 2019 Yıllarında Mahallemiz ile ilgili talep ve şikâyetlerimiz konusunda Dernek Yönetimi ve Mahalle Muhtarımız ile beraber İl ve ilçede bulunan Resmi Makam, Resmi Kurum ve Kuruluşlara ziyaretlerde bulunulmuş ve Ordu Büyükşehir Belediyesine ve Mesudiye Belediyesine gerekli resmi müracaatlar yapıldı.
 • 2017-2018 ve 2019 Yıllarında Derneğimizi, Mahallemizi her türlü Resmi ve Özel davet, iftar ve organizasyonlarda temsil ettik.

DERNEK MERKEZİ BİNASI İLE İLGİLİ;

 • 2018 Yılı içinde Dernek Yönetimi olarak Dernek Binamız için istişare toplantıları düzenledik üyelerimizden kanaat önderleri ile toplantı ve birebir görüşmeler düzenledik.
 •  Yapmış olduğumuz toplantı ve birebir görüşmeler neticesinde Genel Kurulumuzun Biz Dernek Yönetimine vermiş olduğu Yetki doğrultusunda üyelerimizin bize Dernek Merkezini yaptırmak üzere geri ödemek kaydı ile borç veya hibe taleplerimizden netice alamadık. Bu durumda farklı çözüm arayışları çerçevesinde Dernek Üyelerimizi de bilgilendirerek ve onaylarını alarak mevcut yüklenici Firma (ADALET İNŞAAT ) ile 10 yıl Yap – İşletDevret Modeli ile sözleşme imzaladık.
 • Yüklenici Firma ile yapılan sözleşme neticesinde mevcut riskli binanın yıkım ruhsatı alınmak suretiyle yıkımı gerçekleştirildi.
 • Dernek Merkezi yapım Projesi kapsamında yüklenici firma tarafından çizdirilen ve Dernek Yöneyim Kurulu tarafından onaylanan Mimari Proje, Tesisat projesi ve makine elektrik projeleri, peyzaj projeleri Bakırköy Belediyesinden İnşaat Ruhsatı almak üzere onaylandı.
 • Proje harçları ve yol katılım harçları ödenmek suretiyle son aşamaya kadar getirildiği sırada Ülkemizde son dönemde yaşanılan Ekonomik Kriz ve Sınır Ötesi Harekâtın İnşaat Piyasasını son derece olumsuz etkilemesi neticesinde Dernek Merkezi Yapım işimiz Yüklenici Firmanın yaşanan Ekonomik Krizden etkilenmesi sonucu Ruhsat alımı aşamasında yatırılması gereken kesilmiş son harç aşamasında kalmıştır.
 • 2019 Yılı içinde Dernek Yönetimi olarak Dernek Binamızın yapımı ile ilgili 8 ila 10 adet müteahhitle görüşmeler yaptık. Çeşitli hastane, okul ve farklı kurumsal firmalar ile görüşmeler yaptık.
 • Netice itibarı ile son ekonomik olumsuzluklar ortaya konularak netice alamamış durumdayız. Bu konu ile ilgili her fırsatta fikir ve önerilere açık olduğumuzu belirttik.
 • Fakat Dernek Yönetim Kurulumuza somut bir çözüm önerisi ve sonuç odaklı herhangi bir fikir gelmemiştir.
 • Konunun çözümü ve çözüm yolları ile ilgili her türlüfikir ve çözüm önerilerinizi bekliyor, saygılar sunuyorum.

                                                                                                                                                                                                                                               Sayın Genel Kurula arz ederim.

 

ERİK KÖYÜ KALKINDIRMA VE GÜZELLEŞTİME DERNEĞİ 2016 YILI FAALİYET  RAPORU

 Derneğimizin 2015 Aralık ayı içerisinde yapılan kongrede yönetim kuruluna getirildiğimizde görev dağılımı yapılarak dernek sorunları çözümü kapsamında aşağıdaki faaliyetleri gerçekleştirmiş bulunmaktayız.

 • Birinci önceliğimiz ve en elzem olarak gördüğümüz Erik Köyü Tüzel Kişiliğine ait olan yerimizin Tapu sorununu çözmek hususunda çalışmalara başlamak olmuştur. Bu kapsamda çözüm ile ilgili kanuni ve yasal yollar araştırılmış olup Derneğimiz ve Mesudiye Belediyesi açısından en uygun kanuni nizama uygun olan Trampa yolu seçilmiştir. Önce Erik köyünde Dernek adına tarla temin edilerek bu yerin Belediyeler kanununda geçen Trampa usulü ile Osmaniye’deki yerimizin takası sağlanmış tır. Bu süreçte gerek Mesudiye Belediyesi gerek İstanbul dernekler müdürlüğü ile gerekli yazışmalar yapılmış olup nihai olarak 04.2016 tarihinde belediye başkanı Sayın İsa GÜL ve biz Dernek Yönetim Kurulu olarak Bakırköy tapu sicil müdürlüğünde tapu devir teslim işlemleri sonuçlandırılmıştır. Sonuçlanan işlem ile taşınmazın kaydı Bakırköy Belediyesine ve İstanbul İl Dernekler Müdürlüğüne taşınmaz mal beyanında bulunulmuştur. Bu konuda başta Mesudiye Belediye başkanımız Sayın İsa GÜL’e, Sayın Belediye Meclisi Sırrı KARAYAKA, diğer tüm Belediye Meclis Üyelerimize, Belediye Encümen Üyelerimize, Belediye Bürokratlarına, Çok Kıymetli Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Mustafa AKYÜREK’e ve Dernek Yönetim Kurulu Üyelerimize, Emeği geçen herkese özverili katkı ve gayretlerinden dolayı çok teşekkür ederim.
 • Dernek Merkezimiz ile ilgili daha önceki dönemlerde Bakırköy Belediyesine ödenen Emlak Vergisinin ilgili Kanun mevzuatı gereği Köy Tüzel Kişiliğinin Emlak Vergisinden muaflığını tespit edilmiş olup Bakırköy Belediyesine gerekli dilekçe ve yazışmalar yapılmıştır. Yapılan müracaatta 19000 TL talep edilmiş olup; zaman aşımı göz önüne alınarak ( Beş Yıllık ) 8900 TL lik kısmı derneğe iadesi alınmış ve kayıtlarımıza geçilmiştir.
 • Dernek Yönetim Kurulumuzun kararı doğrultusunda üyelerimizden Hasta, Yaşlı, Düğün, Doğum, Sünnet gibi sosyal faaliyetlere katılım sağlandı. Derneğimiz adına belirlenen miktarlarda hediyeler takdim edildi.
 • Derneğimizin Gençlik Kolları ile ilgili Dernek Yönetim Kurulu Üyelerimizden görevlendirme yaptık. İlk etapta dernek merkezinde gençlerimizle kahvaltılı toplantısı düzenlendi ve iletişimleri sağlandı.

Bu kapsamda Mesudiye Köyler arası Futbol Turnuvasına katılım sağlanıp köyümüz başarı ile temsil edilmiştir.

 • Mesudiye Belediyesinin organizesiyle başlatılan Bayır Bucak Türkmen kardeşlerimize yardım kampanyasına Dernek Yönetimi, Kadın Kolları, Gençlik Kolları, Üyelerimiz ve iş adamlarından topladığımız yardımları ulaştırdık. Allah yapığımız yardımları kabul etsin.
 • İlk defa bizim yönetimimizde Köyümüzün Kadın Kolları her yönetim kurulu toplantımıza katılmı sağlanmış gerekli konularda bilgi alışverişinde bulunulmuştur. Kadın Kollarımız ile devamlı irtibatımız devam etmekte olup düzenledikleri ve düzenleyecekleri programlara maddi manevi destek verdik.
 • Ramazan ayı içerisinde Dernek Yönetim Kurulu ve Kadın Kollarımızın da katılımı ile iftar programı düzenlenmiştir. Ramazan ayı münasebeti ile sosyal faaliyetler içerisinde üyelerimizden ve iş adamlarından toplanan bağış ve yardımlar gerekli değerlendirmelerden sonra ihtiyaç sahibi üyelerimize ulaştırılmıştır. Bu konuda siz kıymetli üyelerimizi daha duyarlı ve hassas olmaya davet ediyorum.
 • Ramazan Bayramının 2. Günü geleneksel KEŞKEK ŞÖLENİMİZ Erik Mahallesinde yapılmış ve geleneklerimiz devam ettirilmiştir.
 • Bakırköy Osmaniye deki arsamız ile ilgili bütün müracaat ve gerekli harçlar ödenerek

Arsamızın ÇAPI, APLİKASYON KROKİSİ, İMAR DURUMU, İNŞAAT İSTİKAMET RÖLEVESİ, KOT KESİTİ ve Binamızın Kentsel Dönüşümü ile ilgili Karotları, Beton numuneleri alınmış olup laboratuvar işlemleri tamamlanmıştır. Dernek Merkezimizin proje etüt çalışmaları devam etmektedir.

 • Kurban Bayramında dernek merkezimizde bayramlaşma merasimi düzenlenmiş olup siz değerli üyelerimizin gösterdiği hassasiyetle kahvaltı ve bayramlaşma tören yapılmıştır.
 • Yönetim Kurulu olarak artan Terör Olayları ve doğabilecek olumsuzluklara karşı köyümüzün geçiş güzergâhında olması hasebiyle özel hayat hassasiyeti gözetilerek yalnızca yol ve geçişleri izlemek üzere 24 saat kayıt yapabilen 4 adet GÜVENLİK KAMERASI kurulmuştur. Derneğimizin sosyal medya Web sayfasından canlı yayınını gerçekleştirdik.
 • Derneğimizin sosyal medyada Facebook ve Web sayfası kurularak aktif hale getirildi.
 • Dernek Yönetimimizin önem verdiği faaliyetlerden 4 yıllık Yüksek Öğrenim gören öğrencilerimize BURS temin edilerek tespiti yapılan öğrencilerimize bursları verilmiştir.
 • Mahallemizin sorunları ile ilgili Mahalle muhtarımız la beraber sorunların çözümü için başta Mesudiye Belediyesi, Ordu Büyükşehir Belediyesi ve OSKİ, YEDAŞ ile görüşmeler yapılmıştır. Ordu Çevre İl Müdürlüğüne Mahallemiz sınırları içerisinde faaliyet gösteren Taş Ocağı ile ilgili imza kampanyası düzenlenmiş taş ocağının kapasite artırımı yapılmaması ile ilgili yasal hakkımız saklı kalmak kaydıyla dilekçe ile müracaat edilmiştir.
 • Mahallemizin 1/5000 ölçekli Nazım İmar planını ve Plan notlarını hazırladık.

Mahallemizin 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planını ve Plan Notunu hazırladık. Mesudiye Belediye Başkanımızla yaptığımız görüşmede bundan sonraki uygulamalarda yapılan bu çalışama dikkate alınarak uygulama yapılacaktır.

Mahallemizin Numarataj paftası hazırlandı. Cadde ve Sokak isimlendirmesi yapıldı. Bu konudaki yetki Ordu Büyükşehir Belediyesi Numarataj servisinde olduğundan yapılan bu çalışma kendilerine iletildi. Aynı zamanda Büyükşehir Meclisine müracaatları yapılacaktır.

 • Ordu Büyükşehir Belediyesi, Mesudiye Belediyesi, İstanbul Ordu Dernekleri Federasyonu ve Mesudiye Dernekler Federasyonunun düzenlemiş olduğu toplantı ve organizasyonlarda Derneğimizi en iyi şekilde temsil ettik.

ERİK KÖYÜ KALKINDIRMA VE GÜZELLEŞTİME DERNEĞİ 2017 YILI FAALİYET  RAPORU

 • 2017 Yılı Aylık olağan Dernek Yönetim Kurulu Toplantılarımızı her ay düzenli olarak Dernek Yönetim Kurulu Üyelerimizin evinde kahvaltı ikramını müteakip gerçekleştirdik.
 • Mahallemizde daha önce faaliyete geçirdiğimiz güvenlik kamera sistemini geliştirmek üzere cami minaresine dönerli kamera ilave edilmiş olup sisteme dahil edilmiştir.
 • 2016 – 2017 Yılı Öğrenim Yılı kapsamında Üniversitede Lisans Bölümlerinde eğitim gören öğrencilerimize Eğitim desteği çalışması kapsamında Dernek Yönetim Kurulu Üyelerimizin Üyelerimizden ve Dış çevrelerinden temin ettikleri bursları öğrencilerimizin ikinci yarıyıl öğrenim bursları IBN numaralarına yatırıldı.
 • 2017 Yılı Ramazan ayında üyelerimizdeki hayır sahipleri ve dış çevremizdeki hayır sahiplerinin maddi katkıları, Dernek Yönetim Kurulu Üyelerimizin özverili çalışmaları ile temin edilen ayni ve nakdi (zekât, fitre ve sadakalar) Üyelerimiz ve Mahalle sakinlerimizden ihtiyaç sahiplerine ayni ve nakdi yardımlar olarak verildi.
 • 2017 Yılında Ramazan Bayramında Tuzla Akfırat Piknik Alanında Bayramlaşma ve Piknik programı düzenlendi.

Program kapsamında Bayramlaşma, keşkek ikramı ve çeşitli etkinlikler düzenlendi. Ayrıca geleceğimizin teminatı çocuklarımıza hediyeler verildi.

 • 2017 Yılında derneğimiz ve Mahallemiz ile ilgili talep ve şikâyetlerimiz konusunda Dernek Yönetimi ve Mahalle Muhtarımız ile beraber İl ve ilçede bulunan Resmi Makam, Resmi Kurum ve Kuruluşlara ziyaretlerde bulunulmuş ve gerekli resmi müracaatlar yapılmıştır.
 • 2017 Yılında Derneğimizi, Mahallemizi her türlü davet ve organizasyonlarda temsil edildi.
 • 2017 Yılı içerisinde Dernek Yönetim Kurulu Üyeleri olarak her fırsatta Hasta ziyaretleri, Esnaf ziyaretlerimizi gerçekleştirdik.
 • 2017 Yılı içerisinde sosyal ve kültürel faaliyet kapsamında bebek görmeleri, Düğün merasimlerine, Asker Uğurlama ve Hacı Uğurlama merasimlerine katılım sağlanarak hediyeleri verildi.
 • 2017 Yılı Kurban Bayramında Dernek Yönetimi olarak Mahallemizde Bayramlaşma ve Keşkek Programı organizasyonu yapıldı.
 • 2017 – 2018 Yılı Öğrenim Yılı kapsamında Üniversitede Lisans Bölümlerinde eğitim gören öğrencilerimize Eğitim desteği (Burs) çalışması kapsamında Dernek Yönetim Kurulu Üyelerimizin Üyelerimizden ve Dış çevrelerinden temin ettikleri bursları öğrencilerimizin birinci yarıyıl öğrenim bursları IBN numaralarına yatırıldı.

Dernek Yönetim Kurulu adına arz ederim.

 

Yorumlar kapatıldı.